Festiwal w Cannes

Festiwal w cannes

Jeśli planujesz podróż na Riwierę Francuską, możesz się zastanawiać, jak trafić na Festiwal w Cannes. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jakie filmy walczą o Złotą Palmę, jaki jest dress code na czerwonym dywanie, jury i kontrowersje, które często towarzyszą Festiwalowi. Poza uczestnictwem w Festiwalu możesz też odwiedzić jego stronę internetową, by dowiedzieć się, co dzieje się w świecie filmu.

Filmy walczące o Złotą Palmę

92. doroczny Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 17 maja i z pewnością przyciągnie hollywoodzkie gwiazdy, a także kino artystyczne i lawiny celebrytów. Tegoroczny festiwal jest reklamowany jako “zmartwychwstanie” kina, a szef festiwalu Thierry Fremaux oświadczył w zeszłym miesiącu, że kino nie umarło. Jest to pierwszy duży festiwal filmowy od czasu pandemii, więc powinien być gorącym tematem, a hollywoodzkie gwiazdy mają tłumnie pojawić się na Promenadzie Croisette. Choć większość ograniczeń została zniesiona na czas festiwalu, Cannes jasno daje do zrozumienia, że przemysł filmowy wciąż żyje.

Hollywoodzkie filmy mają długą historię w Cannes, a ceremonia rozdania nagród w latach 70. była miejscem, w którym chętnie przyjeżdżali amerykańscy reżyserzy niezależni. Filmy takie jak “Czas Apokalipsy”, “Taksówkarz” czy “MASH” zdobyły Złotą Palmę. Innym gorącym filmem w tej kategorii był południowokoreański hit “Pasożyt”, który w tym samym roku zdobył Złotą Palmę.

Hollywoodzkie gwiazdy również mają duże szanse, by w tym roku odebrać nagrody. W zeszłym roku na czele jury 75. festiwalu w Cannes stał Spike Lee, który przyznał Złotą Palmę filmowi “Titane” Julii Ducournau. Asghar Farhadi i Juho Kuosmanen podzielą się Grand Prix za film “Compartment No. 6”. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się Leos Carax, Renate Reinsve i Cale Landry Jones.

Inni znaczący twórcy filmowi w tym roku to południowokoreański mistrz Park Chan-wook, który zdobył Złotą Palmę w 2004 roku za film “Dheepan”. Film, którego gwiazdami są Park Hae-il i Tang Wei, był wcześniej nominowany do Grand Prix i Nagrody Jury na festiwalu w Cannes. Jednak do tej pory nie udało mu się zdobyć upragnionej głównej nagrody. W tym roku Park będzie miał kolejną okazję, by to zrobić dzięki swojemu najnowszemu filmowi “Rust and Bone”.

Innym poważnym konkurentem do nagrody jest “Nicaragot” reżysera Kore-edy, dramat o dwóch nastolatkach, które w tajemnicy podrzucają niechciane dzieci. Film został wyprodukowany w Korei Południowej, a w roli głównej występuje aktorka, która ostatnio zagrała w filmie “Pasożyt”. Kore-eda po raz pierwszy wziął udział w konkursie w Cannes w 2001 roku filmem “Distance” i wygrał nagrodę dla najlepszego aktora wraz z Yuyą Yagirą. Zdobył również nagrodę jury za filmy “Like Father, Like Son” i “Air Doll”.

Dress code czerwonego dywanu

Ponieważ moda na czerwonym dywanie Festiwalu Filmowego w Cannes nie przemija, do tego grona dołączyła aktorka Kangana Ranaut. Nominowany do Oscara aktor Timothee został zauważony na czerwonym dywanie w Cannes 12 lipca na premierze filmu Wesa Andersona “The French Dispatch”. Miał na sobie metaliczny srebrno-złoty garnitur Toma Forda i pasujące do niego buty, do których dobrał czarne okulary przeciwsłoneczne.

We Francji trwa 74. Festiwal Filmowy w Cannes, po tym jak w zeszłym roku pandemia przerwała imprezę. Mimo tymczasowego zawieszenia festiwalu, czerwony dywan znów ruszył pełną parą, a gwiazdy mają na sobie wszystko, od dopasowanych pantofli po błyszczące botki. Chociaż “casual” nigdy nie jest opcją na festiwalu filmowym w Cannes, kultowa francuska gwiazda Charlotte Gainsbourg założyła kanadyjski smoking. Wyglądała nonszalancko, ale wyniośle.

W zeszłym roku na Festiwalu Filmowym w Cannes był to skandal, który dał feministycznym opiniotwórczym gazetom powód do robienia zdjęć w stylu glamour. Organizatorzy festiwalu również skorzystali z darmowego rozgłosu. Jednak skandal sprawił, że niektórzy obserwatorzy poczuli się niekomfortowo, a nawet zawstydzeni. Od tamtej pory oficjalne zasady dotyczące mody na czerwonym dywanie zostały złagodzone, a kontrowersje zostały w dużej mierze zamiecione pod dywan. Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes podjęli kroki, by podnieść standardy w branży.

Osoby z doświadczeniem na czerwonym dywanie mogą nosić, co chcą. Jednak najbardziej stylowe aktorki wybrały bardziej konserwatywny wygląd. W przeszłości Jessica Chastain miała na sobie suknię bez ramiączek Dior Couture z gorsetem i nisko wyciętymi plecami. Założyła też dwie suknie Gucci, a jedną z nich ozdobiła pejczem. Ponadto Dame Helen Mirren miała na sobie kanarkowo-żółte body Dolce & Gabbana.

Czytaj również:   Festiwal piosenki żołnierskiej

Członkowie jury

75. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w tym roku w dniach od 17 do 28 maja, a lista członków Jury została ogłoszona! Oprócz Vincenta Lindona w jury zasiada ośmiu innych członków, w tym aktorki Rebecca Hall i Noomi Rapace. Dołączają do nich międzynarodowi twórcy filmowi, tacy jak Asghar Farhadi i Jeff Nichols. Festiwal znany jest z różnorodnej selekcji filmów, a członkowie jury wybierani są na podstawie ich reputacji i dorobku.

Jacques Audiard: Ten francuski aktor jest wieloletnim przyjacielem festiwalu, na którym zaprezentował już dziewięć filmów pełnometrażowych. Jego ostatni film, “La Loi du marche”, zdobył nagrodę dla najlepszego aktora przyznawaną przez braci Coen. Audiard pracował z ponad 70 reżyserami, w tym z Claire Denis, Claude Lelouch, Benoit Jacquot i Pierre Jolivet. Ma też kilka projektów zaplanowanych na festiwal, w tym nagrodzony Złotą Palmą w 2021 roku film Titane.

Deepika Padukone dołącza do długiej listy indyjskich gwiazd, które zasiadały w jury. W tym roku Padukone będzie jedynym aktorem z Bollywood w jury. Festiwal jest najstarszym festiwalem filmowym na świecie, a wiele z najlepszych filmów roku ma w Cannes swoją światową premierę. W przeszłości Bollywood było dobrze reprezentowane przez tak znane nazwiska jak Deepika, Noomi Rapace i Ladj Ly. Dodatkowo, francuski aktor Vincent Lindon będzie przewodniczył jury.

Oprócz Lindona, Rapace jest kolejną francuską gwiazdą. Wystąpiła w nagrodzonym w 2021 roku filmie “Titane”. Yves Montand, Gérard Depardieu i Isabelle Huppert pełnili już funkcję przewodniczących jury. W przeszłości francuskie gwiazdy wchodziły w skład jury w latach jubileuszowych, a w tym roku Vincent Lindon będzie przewodniczył 75. Festival de Cannes w 2022 roku.

Poza przemysłem filmowym, Deepika Padukone zaznaczyła swoją obecność jako aktorka. Wystąpiła w kilku filmach, w tym w Padmaavat i xXX The Return of Xander Cage. Wśród innych indyjskich aktorek zasiadających w jury są Aishwarya Rai Bachchan, Sharmila Tagore, Nandita Das i Vidya Balan. Poza tym w tym roku na festiwalu bierze udział 21 filmów, więc Deepika Padukone pomoże indyjskiemu przemysłowi filmowemu zabłysnąć pełnym blaskiem.

Festiwalowe kontrowersje

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes nie jest wyjątkiem od typowych kontrowersji, które towarzyszą festiwalowi filmowemu. W 2017 roku festiwal zakazał udziału w konkursie filmów Netflixa, powołując się na fakt, że gigant streamingu od razu umieszcza wszystkie swoje filmy w sieci. Od tego czasu firma wycofała swoje filmy z konkursu i nie wróciła już do Cannes. Zamiast tego jest teraz największym dystrybutorem filmów na świecie. Stanowisko Netflixa wobec Festiwalu Filmowego w Cannes jest być może oznaką starości, ale raczej nie wpłynie w żaden sposób na branżę.

Wśród ostatnich skandali wokół Festiwalu Filmowego w Cannes jest zarzut, że zdjęcie włoskiej modelki Claudii Cardinale z 1959 roku zostało sfotografowane za pomocą aerografu. Choć modelka wielokrotnie zaprzeczała tym oskarżeniom, Twitterati zdecydowanie się z nimi nie zgadza. Oto kilka najbardziej znamiennych przykładów. Można dyskutować, czy za tymi zarzutami kryje się prawda, czy nie, ale jedno jest pewne: nie zaszkodzi spróbować. W końcu nikt nie jest z tego zadowolony.

Francuska Gildia Reżyserów zapoczątkowała Fortnight w 1969 roku. Od tego czasu dyrektorzy wybrani do prowadzenia SRF są w dużej mierze odpowiedzialni za jej los. Podczas gdy do SRF należy blisko 400 francuskich reżyserów, mniej niż 20 zasiada w jej zarządzie. Ponieważ zarząd zmienia się co kilka lat, zmieniają się też jego liderzy. Ponadto żaden z dyrektorów artystycznych nie ma podpisanego wieloletniego kontraktu. Ta niestabilność sprawia, że trudno jest sprecyzować, jaka jest wizja sekcji.

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes nie jest obcy kontrowersjom. Jednym z przykładów jest wykluczenie filmów Netflixa z oficjalnego konkursu. Film ten był już kontrowersyjny – “Nieodwracalne” Gaspara Noe sprawiło, że festiwalowicze zemdleli w 2002 roku. Inne kontrowersje dotyczyły jakości filmu. Roger Ebert uznał The Brown Bunny za “najgorszy film, jaki kiedykolwiek był w Cannes”, a później wymienił obelgi z reżyserem Vincentem Gallo.

Festiwal Filmowy w Cannes jest także przedmiotem zainteresowania dziennikarzy. Powieściopisarze zgłębiają historię festiwalu, m.in. J.G. Ballard w swojej książce Super-Cannes, która jest fabularyzowaną relacją o europejskiej elicie. Satyra społeczna Epiphany Jones bada rolę festiwalu w handlu ludźmi do celów seksualnych. Inna dystopijna powieść, Cannes: The Novel, została wydana w 2005 roku. Ale co z festiwalem?

Podobne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska