Festiwal nauki

Festiwal nauki

Jeśli planujesz podróż do Polski w styczniu, dlaczego nie odwiedzić Warszawskiego Festiwalu Nauki? Byłem tam w zeszłym roku i bardzo podobała mi się Strefa dla Dzieci oraz Przegląd Garażowych Wynalazków. Mam nadzieję, że rozważysz wyjazd za rok! Czeka na ciebie kilka ciekawych atrakcji, w tym wystawa naukowa, seria wykładów i ceremonia wręczenia nagród. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci jak najlepiej wykorzystać wizytę na Festiwalu Nauki w Polsce. W tym roku skupię się na trzech z moich ulubionych wydarzeń!

Warszawski Festiwal Nauki

Warszawski Festiwal Nauki został założony w 1997 roku przez naukowców z Politechniki Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk. Jego celem jest pokazanie wpływu nauki na nasze codzienne życie oraz zwiększenie świadomości na temat wartości inwestowania w naukę. W ramach festiwalu odbywają się wykłady, wystawy, prezentacje muzealne i lekcje festiwalowe dla młodzieży szkolnej. Choć tradycyjnie dominowały w nim wykłady, wiele z nich zostało odwołanych z powodu pandemii koronawirusa. Mimo to niektóre wykłady zostały nagrane i udostępnione w internecie oraz na YouTube.

Konkurs jest otwarty dla ludzi z różnych środowisk. Osoby, których pasją jest nauka, mogą wziąć udział w konkursie i wygrać nagrodę w wysokości ponad 20 000 złotych. W tym roku konkurs jest jeszcze większy niż kiedykolwiek, z rekordową liczbą kandydatów do nagrody głównej i tytułu Popularyzatora Nauki 2018. Konkurs organizowany jest przez PAP – Nauka i Stypendia w Polsce. Do tej pory konkurs ten zdobył kilkanaście nagród i stał się największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

Unikalna formuła festiwalu pozwala uczestnikom wejść w interakcję z naukowcami z różnych dziedzin i doświadczyć ich badań w laboratoriach. Prelegenci z uczestniczących instytucji prowadzą wykłady i wyjaśniają swoje badania. Ponadto odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w eksperymentach i pokazach. Podczas tegorocznego wydarzenia odbyły się wykłady dla uczniów szkół podstawowych i średnich na różne tematy, od właściwości materii po przechodzenie między fazami. Niektóre wykłady zgłębiały historyczny kontekst nauk przyrodniczych i dotyczyły historii obrazowania optycznego.

Podczas festiwalu w wydarzeniach wzięło udział ponad dziesięć tysięcy osób z całego świata. W zeszłym roku festiwal przyciągnął ponad 100 000 odwiedzających, a w tym roku może ich być jeszcze więcej. Na rzecz festiwalu pracuje ponad 1000 doktorantów, studentów studiów licencjackich i wykładowców z różnych uniwersytetów i instytucji badawczych. Zespół wolontariuszy jest dwa razy liczniejszy niż pracownicy i gospodarze festiwalu. To świetny sposób, by zaangażować się w tę tętniącą życiem społeczność naukowców i edukatorów.

2WAYS

TwoWAYS na festiwalu Science Polska ma na celu przybliżenie społeczeństwu wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych poprzez dialogiczne i interaktywne prezentacje. W projekcie wzięło udział 29 partnerów z 17 krajów europejskich. Dwuletni projekt angażował organizatorów festiwali nauki, centra nauki i uniwersytety w celu wypracowania nowych form komunikacji naukowej. Na ForskarFredag w Sztokholmie w 2010 roku w ramach projektu powstał teatr naukowy Astma, w którym publiczność została zaproszona do udziału w prezentacji przypominającej dramę, a jednocześnie zapoznała się z najnowszymi badaniami naukowymi. Teatr składał się z improwizowanych scenek, informacji merytorycznych i miejsca do dyskusji. Przedstawienie powstało we współpracy z Stockholms Improvisationsteater i Karolinska Institutet i zostało również zaprezentowane na Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

Czytaj również:   Festiwal piwa Wrocław

Konkurs naukowy to idealny sposób na promowanie zainteresowania naukami ścisłymi wśród dzieci. Konkurs jest otwarty od 23 lutego do 16 maja 2021 roku. Dzieci mogą wybrać swojego ulubionego polskiego naukowca i popracować nad praktycznym zastosowaniem jego odkrycia. Konkurs odbędzie się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez jury złożone z ekspertów naukowych, którzy wybiorą najlepsze projekty spośród wszystkich nadesłanych. Ponadto zwycięskie zespoły otrzymają nagrody.

Przegląd Garażowych Wynalazków

Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w styczniu tego roku. Organizatorzy rozszerzyli pierwotne części programu i dodali nowe elementy. Tematem przewodnim festiwalu jest energia. Garażowi wynalazcy wymyślili dziwne wynalazki. W tym przeglądzie pokażemy niektóre z nich. Może zechcesz wziąć udział w wydarzeniu, by przekonać się o tym na własne oczy! Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu kilka nowych pomysłów do swojego garażu!

Udział w festiwalu jest bezpłatny, ale dla grup zorganizowanych wymagana jest rejestracja. Grupy nieformalne do dziesięciu osób mogą wejść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Osoby indywidualne mogą poruszać się po przestrzeni festiwalowej bezpłatnie. Do każdej grupy zostaną przydzieleni wolontariusze. Osoby indywidualne mogą uczestniczyć w niektórych działaniach Festiwalu, ale nie muszą się wcześniej rejestrować. Więcej informacji i informacje o rejestracji znajdziesz na stronie internetowej. Czekamy na spotkanie z Tobą na Festiwalu!

Wydarzenie to jest efektem współpracy kilku lokalnych instytucji, w tym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który jest jego głównym organizatorem. Współorganizatorami są Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Festiwal wspiera także kilka firm i organizacji, w tym Danone Sp. z o.o. i biuro podróży Altamira S.C.

Strefa dla dzieci

Nadchodząca strefa dla dzieci na Festiwalu Nauki w Polsce z pewnością zachwyci ciekawskie umysły. Wystawy będą przygotowane przez członków ACS i będą edukować dzieci na temat znaczenia chemii. ACS zorganizowało wykłady Davida MacMillana, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2021 roku. Festiwal odbywa się w Katowicach i zajmie całą powierzchnię Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK). Festiwal jest przeznaczony dla rodzin z małymi dziećmi i grup przyjaciół. Zorganizowane grupy szkolne są również zaproszone do udziału w uroczystościach.

Organizatorom Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach zależy na tym, by to wydarzenie miało charakter rodzinny. W skład zespołu projektu wchodzi Uniwersytet Śląski w Katowicach i inni partnerzy. W 2016 roku zgromadził on ponad 35 000 odwiedzających i kilka tysięcy widzów online, udowadniając, że w regionie istnieje ogromne zapotrzebowanie na edukację naukową. Festiwal ma także na celu zwiększenie świadomości wśród dzieci i dorosłych na temat znaczenia nauki i technologii w regionie.

Podobne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska