Festiwal kultury żydowskiej

Festiwal kultury żydowskiej

Jeśli planujesz przyjechać do Polski na festiwal kultury żydowskiej, masz szczęście. Każdy Żyd znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesuje go żydowska sztuka, muzyka czy literatura. W ramach festiwalu odbędzie się wiele ekscytujących zajęć, które zapewnią ci rozrywkę przez cały tydzień. Możesz dowiedzieć się o wielu różnych wydarzeniach związanych z kulturą żydowską, w tym o serii koncertów Mi Dor Le Dor, rezydencji zespołu klezmerskiego Ezekiel’s Wheels i imprezie tanecznej Avii Moore w języku jidysz.

Mi Dor Le Dor (hebr.: “z pokolenia na pokolenie”)

Mi Dore Le Dore – Festiwal Kultury Żydowskiej w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, odbywającym się w Krakowie. Założony w 1988 roku, rozrósł się do 10-dniowego wydarzenia z ponad 200 imprezami celebrującymi współczesną kulturę żydowską. Przyciągnął międzynarodową publiczność liczącą ponad 30 000 osób. Organizatorzy zostali uhonorowani Orderem Polonia Restituta, Nagrodą im. Ireny Sendlerowej oraz Nagrodą Taube Foundation for Jewish Life and Culture.

Oprócz festiwalu kultury żydowskiej w ramach wydarzenia odbywa się także wyjątkowy program rozwoju liderów. Jest to pierwszy tego typu program w Polsce, który ma na celu edukację młodych ludzi w zakresie historii i kultury polskich Żydów, a jednocześnie wzmocnienie ich poczucia tożsamości. Program został najpierw wdrożony w Polsce, a od czerwca 2021 roku rozszerzony na Włochy i dostosowany do potrzeb włoskiej społeczności żydowskiej. Oprócz komponentu edukacyjnego Mi Dor Le Dor ma na celu łączenie młodych ludzi z różnych społeczności żydowskich na całym świecie.

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej odbywają się spektakle, wykłady, warsztaty, wystawy sztuki i wycieczki po byłym getcie krakowskim. Festiwal obejmuje wiele wydarzeń zarówno dla młodszych, jak i starszych, w tym tańce i przedstawienia żydowskie. Festiwal koncentruje się na odrodzeniu kulturowym, ale można na nim zobaczyć także prace współczesnych gwiazd izraelskich i innych luminarzy. Festiwal przyciąga ludzi ze wszystkich środowisk, a najbliższa edycja odbędzie się w dniach 23 czerwca – 1 lipca. Oczekuje się, że festiwal odwiedzi wiele osób, ale ostatni kryzys w stosunkach polsko-żydowskich nieco złagodził emocje.

W filmie We Keep Coming Back występują Michael Rubenfeld, Mary Berchard i Katka Reszke. Jest to prawdziwa historia matki i syna polskich Żydów, którzy po raz pierwszy w życiu odwiedzają Polskę, by odnowić więzi ze swoim dziedzictwem i odkryć tętniące życiem współczesne życie żydowskie w kraju. To fascynujące dzieło teatru i sztuki, które koniecznie musi zobaczyć każdy, kto interesuje się kulturą żydowską.

Cykl koncertów Lift Every Voice

Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Krakowie to coroczne wydarzenie kulturalne w Polsce. Jest to jeden z największych festiwali kultury żydowskiej na świecie. Najważniejszymi punktami festiwalu są występy artystów takich jak Benzion Miller, David Krakauer, Frank London i Michael Alpert. Odbywają się też pokazy tańca żydowskiego, które prowadzi konferansjer Steven Weintraub. Festiwal obejmuje także wykłady, warsztaty i zwiedzanie lokalnych synagog i cmentarzy, w tym jednego na terenie byłego krakowskiego getta.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest najstarszym tego typu festiwalem na świecie. Pokazuje bogatą historię kultury żydowskiej, a jednocześnie oferuje współczesne spektakle. Festiwal jest prezentowany przez Value Culture, organizację non-profit 501c3, która produkuje wydarzenia artystyczne i wspiera akcje charytatywne dla społeczności. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 23 czerwca – 1 lipca, ale ostatni kryzys w stosunkach polsko-żydowskich odwrócił uwagę od festiwalu.

Festiwal stał się jednym z najbardziej popularnych wydarzeń w Krakowie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1988 roku i od tamtej pory odbywa się w dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Organizatorzy twierdzą, że Festiwal Kultury Żydowskiej jest jednym z najstarszych wydarzeń kulturalnych tego typu i najbardziej prestiżowym na świecie. Festiwal jest celebrowany przez muzyków wielu gatunków i ma szczególne miejsce w sercach wielu krakowian.

Zanim powstała scena Szeroka, w Krakowie nie było koncertów na świeżym powietrzu. Od tego czasu festiwal stał się integralną częścią krajobrazu miasta, a w koncertach uczestniczy ponad 20 000 osób. Koncerty są bezpłatne i otwarte dla publiczności, a biorą w nich udział różni ludzie – zarówno miejscowi, jak i obcokrajowcy. Wydarzenie przyciąga co roku do 30 000 osób, a 30 procent gości przyjeżdża spoza kraju.

Rezydencja Ezekiel’s Wheels Klezmer Band

Bostoński zespół klezmerski Ezekiel’s Wheels został wybrany do występu na festiwalu kultury żydowskiej w Polsce. Grupa, w skład której wchodzą rodowici mieszkańcy Hingham, Nat Seelen i Pete Fanelli, wykonała własne aranżacje klasycznych utworów klezmerskich. Ponadto wygrali konkurs “Klezmer Idol” Boston Jewish Music Festival.

Czytaj również:   Festiwal orkiestr w mundurach

Abigale Reisman gra muzykę klezmerską od piętnastu lat i jest utalentowaną skrzypaczką. Szczególnie interesuje ją emulowanie ludzkiego głosu przez skrzypce i łączenie go z różnymi akcentami jidysz. Grała z Ezekiel’s Wheels Klezmer Band, Hankus Netsky i Thread Ensemble. Jest także współzałożycielką nowej grupy o nazwie Thread Ensemble, która tworzy muzykę z interakcji z publicznością.

Zespół ten jest również aktywny na południowokalifornijskiej scenie klezmerskiej. Poza wykonywaniem i komponowaniem muzyki klezmerskiej, organizuje koncerty i warsztaty na UCLA oraz współpracuje z innymi lokalnymi artystami. Członkowie Ezekiel’s Wheels Klezmer Band nagrywali z czołowymi muzykami, takimi jak Itzhak Perlman i Joel Grey. Dokonali także wielu nagrań z czołowymi postaciami współczesnej sceny klezmerskiej.

Muzycy z Ezekiel’s Wheels Klezymer Band zostali wybrani, by wystąpić na festiwalu w Polsce. Towarzyszyć im będzie Ilya Shneyveys, multiinstrumentalistka i kompozytorka z Łotwy. Ma ona wieloletnie doświadczenie w nauczaniu klezmerów i jest także cenionym pedagogiem dziecięcym.

Zespół grał ostatnio na festiwalu kultury żydowskiej w Krakowie jako część Honorowego Mentshn. Od tego czasu eksperymentował z różnymi częściami swojego studia w piwnicy na Brooklynie. Stwierdził, że woli część frontową w pobliżu okna. Większość czasu spędził na tournée po Ameryce Północnej i Europie, w tym na występach w Operze Narodowej i na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Zagrał też solo Doina dla 14 tysięcy fanów Vulfpeck w nowojorskim Madison Square Garden.

Przyjęcie taneczne w jidysz Avii Moore

Żywiołowy, podnoszący na duchu występ tańca w języku jidysz w wykonaniu polskiego zespołu Ksylofon to główna atrakcja festiwalu kultury żydowskiej w Polsce. Występ, który odbył się w Centrum Kultury Żydowskiej w Warszawie, został opisany jako ekscytujący i oryginalny wieczór. Wykonawczynie to grupa kobiet z różnych kręgów kulturowych, o różnym pochodzeniu, a jednak łączy je miłość do tańca jidysz.

Spektakl “Yiddish, a Jewish Dance Party” został opracowany przez Avię Moore i jej współpracowników w dziedzinie devised performance i twórczości zbiorowej, a ona sama studiowała w wiodącym instytucie zajmującym się praktykami sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii, Dartington College of Arts w Devon. Jej badania koncentrowały się tam na pamięci kulturowej i reinterpretacji tradycyjnych materiałów źródłowych. Avia Moore współpracowała z festiwalami kultury żydowskiej w Polsce, Izraelu i Ameryce Północnej.

Członkowie publiczności byli zachwyceni słysząc piosenki w języku jidysz wykonywane we wspólnocie i cieszyli się z występu. Po występie tłum został zaproszony do wzięcia udziału w świętowaniu. Wykonawcy mieli na sobie tradycyjne żydowskie stroje i kapelusze, ukazując bogatą kulturę Polski. Występy odbywały się w całej Polsce. W Warszawie podczas festiwalu odbyło się wiele imprez, w których wzięło udział kilkaset osób.

Zespół teatru jidysz, National Yeddish Theatre Folksbiene, określa siebie jako najstarszy na świecie, nieprzerwanie działający teatr jidysz. Przedstawienia teatru jidysz obejmują zarówno klasyczne sztuki, jak i współczesne utwory. Przedstawienia są grane w języku jidysz, ale są też angielskie napisy, by uczynić je bardziej dostępnymi dla szerszej publiczności. Ponadto w ramach festiwalu odbywają się warsztaty i wycieczki kulturalne dotyczące języka i kultury jidysz.

Poezja Samuela Marszaka

Festiwal Kultury i Literatury Żydowskiej w Krakowie obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. W ciągu dziewięciu dni odbywa się 300 wydarzeń, w tym występy muzyczne, wykłady, wystawy sztuki, odczyty i spacery. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 23 czerwca – 1 lipca, choć ostatnie napięcia między polskimi Żydami a obywatelami Polski przyćmiły oczekiwanie na festiwal. Oto kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć udział w tegorocznym festiwalu.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie świętuje w tym roku swój 25. sezon, rok przed upadkiem komunizmu w Polsce. Jest to największe doroczne święto współczesnej kultury żydowskiej w Polsce, chroniące zarówno dziedzictwo, jak i przyszłość narodu żydowskiego. Podczas festiwalu w Krakowie odbędzie się ponad dwieście wydarzeń, w tym wykłady, sztuka uliczna na żywo, imprezy DJ-skie i festiwal filmowy.

Inne dzieła literackie, które znalazły się w programie festiwalu, to poezja poety i tłumacza Samuela Marszaka. Wśród innych autorów, którzy pojawią się na festiwalu, są Meron Benvenisti, były zastępca burmistrza Jerozolimy w czasach Teddy’ego Kolka, Francesco Spagnolo, wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, oraz Ruth Ellen Gruber, dziennikarka z Warszawy. Oprócz odczytów na festiwalu będą się odbywały sety DJ-skie nieżydowskich muzyków wykonujących żydowskie piosenki.Podobne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska